ad3

czwartek, 25 lutego 2016

Jego pokój przypominał bibliotekę publiczną.

 

Gdy jeszcze byłem dzieckiem, ucząc się w szkole podstawowej mój starszy brat "zaraził" mnie miłością do książek, do czytania książek.Pamiętam do dziś, jak całymi dniami, a niejednokrotnie i nocami czytał.
Ulubioną jego tematyką była historia.

Jego pokój przypominał bibliotekę publiczną, prawie wszystkie półki, szafki były wypełnione książkami, zdecydowana większość z nich to powieści historyczne, a szczególnie interesowała go historia Polski.

Zawsze powtarzał mi: Czytaj obojętnie co (na początku), bylebyś czytał, to pomoże Ci w nauce i w ogóle będziesz "mądrzejszy"

Minęło kilka lat od początków mojej przygody z książką, dokładnie w szkole średniej, gdy moje zainteresowania tematyką "ustabilizowały" się i, podobnie jak mój brat, historia stała się moją ulubioną kategorią.

Czytanie obok sportu, stało się moją pasją (do dzisiaj tak jest).
Przeczytałem w tamtym okresie swojego życia setki powieści historycznych, szczególnie opisujących Historię Polski, co pomogło mi w szkole, na lekcjach historii.

Dzięki tej "miłości" do książek praktycznie nie korzystałem z podręczników szkolnych do nauki historii, wiedza z przeczytanych powieści była prawie w 100% wystarczająca, ba nawet pozwoliła mi zdać egzamin maturalny z historii (wybrałem, jako przedmiot dodatkowy) na 5!

Po co to wszystko napisałem?

Otóż teraz, w wieku dojrzałym, często wracam do literatury z młodości, a jednym z pierwszych tytułów (jeszcze w szkole podstawowej), jakie przeczytałem była "Stara Baśń" Kraszewskiego.

Powieść z IX wieku z cyklu powieści Dzieje Polski.

Teraz, w dobie "świata elektroniki" mamy do dyspozycji książki audio i właśnie w takiej formie (przyznaje, wygodnej w niektórych przypadkach) sięgnąłem po "Starą Baśń" i, w chwilach gdy potrzebuję wyciszenia i relaksu, zakładam słuchawki na uszy i z wielką przyjemnością słucham.

Fantastyczne opisy dzikiej, pierwotnej słowiańskiej przyrody, warunków, w jakich przyszło żyć naszym przodkom, zaklęcia, czary, wiara w bóstwa, ukazanie różnic między Germanami, "niemymi", a ludnością słowiańską - to atuty tego dzieła. Wątek walki o władzę i wątek miłości tworzą całą powieść, ale to klimat - mroczny i tajemniczy - jest tu najważniejszy!

Aha, jeszcze ważna sprawa, tego audiobooka kupiłem w sklepie Nexto.pl , POLECAM:)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz